^
obóz ASG

Wonderlands - Aktywne Obozy

obóz rekreacyjny dla dzieci

Jak przygotować dziecko na kolonię / obóz?

Jak przygotować dziecko na obóz / kolonię ???

Jak przygotować dziecko na obóz to najczęściej zadawane pytanie przez rodziców naszym konsultantom. Postaramy się na nie odpowiedzieć w tym artykule.

Zacznijmy od tego, kiedy dziecko jest gotowe na pierwszy samodzielny wyjazd? Siedmio, czy ośmiolatek jest sobie w stanie doskonale poradzić już sam i to właśnie ten moment, kiedy Rodzice powinni zacząć bacznie obserwować swoje dziecko, aby nie przegapić najlepszego momentu na pierwsze kolonie. Dlaczego nie przegapić i czy w ogóle można przegapić ten moment? Tak, można. Jeśli nie zauważycie i przegapicie tą chwilę, to dziecko może już nie chcieć później pojechać gdziekolwiek ze względu na zbyt duże przywiązanie do pomocy rodziców i lęk przed samodzielnością. Jeśli więc Wasze dziecko w naturalny sposób zaczyna interesować się wyjazdami, dopytuje Was o kolonie i widzicie, że budzi to w nim pozytywne nastawienie i emocje typu radość, to wykorzystajcie Państwo to i wspólnie wybierzcie coś dla niego. Zobacz nasze obozy dla najmłodszych dzieci, organizowane między innymi w naszym ośrodku „Leśne Ustronie” w Zamrzenicy w Borach Tucholskich.

Bardzo ważna uwaga:

Nigdy nie popełniajcie błędu strasząc dziecko koloniami/obozami, czy wychowawcami. Może przez to nigdy nie chcieć pojechać albo kiedy będzie miał problem nie powie o nim wychowawcy, bo będzie się go bał. Co do wyboru miejsca i programu kolonii, czy obozu nigdy nie podejmujcie tej decyzji sami bez dziecka. To też nie oznacza pójście w drugą skrajność, a mianowicie, że wyjazd wybiera dziecko.

Jak wybrać obóz?

Jak przygotować dziecko na kolonię / obóz dla dzieciWybierz trzy propozycje, które Państwa zdaniem będą dobre dla Waszego dziecka. Pokażcie mu je, nie sugerując żadnej z opcji. Niech samo podejmie decyzję. Wtedy dziecko będzie czuło, że samo wybrało obóz i będzie bardziej do niego przekonane, a to już duży sukces. Kolejnym krokiem jest rozmowa z dzieckiem na temat wyjazdu. Jednak nie przesadźcie Państwo z zasypaniem go różnymi rodzajami informacji. Przekażcie mu tylko najważniejsze wiadomości. Wszystkiego nie jest i tak w stanie zapamiętać, a na miejscu będą wychowawcy, którzy we wszystkim pomogą Waszemu dziecku. Powtarzajcie dziecku, że wychowawca to osoba dorosłą, do której zawsze może zgłosić się po pomoc i którą prosi o nią w pierwszej kolejności. Nie uczcie swojego dziecka dzwonienia z każdą rzeczą do Was.

 • gdyż uczycie go w ten sposób braku zaradności
 • po drugie na odległość często nic Państwo nie zdziałacie, a ostatecznie sprawą i tak zajmie się wychowawca.
 • po trzecie inne dzieci mogą wyśmiewać osoby, które co chwilę dzwonią do swoich rodziców. To ma być czas świetnej zabawy dla Waszego dziecka, a dla Was odpoczynku, więc uczcie swoje dziecko, aby mówiło o wszystkim najpierw wychowawcy, a dopiero potem dawało Wam znać, jeśli sprawa nie została załatwiona.

Powiedzcie Waszemu dziecku o zasadach panujących na obozach, że jest pobudka, poranna zaprawa, wspólne posiłki i zabawy. Niech pozna opis obozu, wyjaśnijcie mu niezrozumiałe słowa, tak by nie bało się niewiadomego. Zapytajcie je, czy chce coś jeszcze wiedzieć.

Zobacz nasze obozy dla dzieci:

Co dziecko powinno potrafić?

 • Nauczcie dziecko samodzielnie się myć, ubierać, smarować kremem z filtrem i płynami odstraszającymi owady
 • Pokażcie, jak kupić różne rzeczy w sklepie, jak pytać o cenę, przeliczać resztę.
 • Pokażcie wartość pieniądza (nie warto wydać 50 zł na ramkę lub breloczek, czy 40zł na lody),
 • poćwiczcie oszczędzanie pieniędzy i rozkładanie wydatków na kilka dni, tak by Wasze dziecko nie wydało całego kieszonkowego pierwszego dnia. Najlepiej jeśli pieniądze przekażesz wychowawcą, jeśli Państwa dziecko ma z tym duże problemy.
 • Wytłumaczcie dziecku, że na obozach myć się należy codziennie. Brudne ubrania niech wkłada do reklamówki do tego przeznaczonej. A o każdym problemie niech mówi wychowawcy.
 • Jeśli macie córkę przypomnijcie o sprawach kobiecych. Zwłaszcza warto przeprowadzić (może i kolejną) rozmowę, jeśli córka jeszcze nie miała miesiączki i może ona się pojawić w trakcie obozu.
 • Dajcie dziecku listę rzeczy, które zabrało na obóz. Łatwiej będzie mu się według niej spakować. Wszystkie potrzebne rzeczy znajdziesz na naszej stronie w artykule: Co dać dziecku na kolonię / obóz?
 • I ostatnia bardzo ważna sprawa: nie dzwońcie do dziecka co chwilę, albo nie pozwólcie, by ono robiło to ciągle. Jeśli cokolwiek złego się stanie, to od razu poinformuje Was o tym kierownik obozu. Miejmy nadzieję, że taka sytuacja nigdy nie będzie miała miejsca. Tyle się mówi o uzależnieniu dzieci od telefonów. Pozwólcie mu przez te kilka dni po niego nie sięgać, a w zamian świetnie się bawić. Będzie miało potrzebę, to zadzwoni do Państwa. Zapewniajcie Państwo dziecko, że będzie dobrze i Sami w to uwierzcie Ono doskonale sobie poradzi. Jeśli Wy spanikujecie, to najprawdopodobniej zrobi to też Wasze dziecko. Pozwólcie sobie i jemu odpocząć. Nie martwcie się – wszystko będzie dobrze.

Zapraszamy do kontaktu. Odpowiemy na każde pytanie!

You don't have permission to register
Call Now Button