^
obóz ASG

Wonderlands - Aktywne Obozy

jak często kontaktować się z dzieckiem

Jak często kontaktować się z dzieckiem podczas kolonii – obozu?

Jak często kontaktować się z dzieckiem w czasie obozu?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie jak często kontaktować się z dzieckiem – uczestnikiem kolonii czy obozu. Dzisiejsze czasy przyzwyczaiły nas do częstego kontaktu, a wręcza czasem nawet kontrolowania innej osoby poprzez, czy też dzięki telefonom komórkowym. Tylko czy to taki dobry pomysł, aby robić to samo podczas wyjazdu dziecka na kolonię/obóz? Już niekoniecznie.

Zobacz nasze obozy dla najmłodszych

Kontakt telefoniczny

Rodzice często nie są świadomi tego, jak zwykły kontakt telefoniczny może sprawić, że dziecku nie będzie podobało się na wyjeździe. Jeśli Państwa pociecha jedzie po raz pierwszy na samodzielny wyjazd, to proszę zwrócić szczególną uwagę na to, co mówicie Państwo w rozmowach i piszecie w SMS-ach. Oczywistym jest, że dziecko będzie tęsknić. Nie pogłębiajmy tego stanu. Jeśli koniecznie musicie Państwo codziennie dzwonić, to zróbcie to po obiedzie. Rano często dzieci nie mają czasu na spokojną rozmowę, a wieczorna rozmowa nie jest dobrym pomysłem. Spowoduje to u Waszego dziecka jeszcze większą tęsknotę i wcale nie pomożemy mu zasnąć. Możecie Państwo nawet doprowadzić do łez i lamentu o zabranie go z koloni / obozu.


Wykorzystajcie Państwo sytuację, jeśli dziecko nie ma potrzeby kontaktu. Gdyby cokolwiek złego się działo, zostaną Państwo od razu poinformowani o tym przez kierownika. Jeśli dziecko samo nie dzwoni i nie pisze najlepiej cieszyć się z tego i być pewnym, że w takim razie dobrze się bawi. Natomiast jeśli to ono ciągle wydzwania, to postarajcie się Państwo umówić się z nim na maksymalnie jeden telefon dziennie (właśnie na ciszy poobiedniej). Proszę o tym fakcie poinformować wychowawcę, wtedy też zwróci większą
uwagę na ten aspekt u dziecka. Starajcie się by rozmowy nie trwały zbyt długo.

 

Kontakt z wychowawcą

Nie krytykujcie w nich nigdy wychowawcy (oni są tam, by pomóc Waszemu dziecku, jeśli podważycie ich autorytet, to możecie być pewni, że będziecie musieli w niedługim czasie przyjechać po dziecko, ponieważ nie będzie chciało tam zostać). Pamiętajcie, że wychowawca to Wasz sprzymierzeniec, a to co mówi dziecko nie zawsze jest stu procentową prawdą. Nie chodzi tutaj o to, że kłamie, ale że nie jest obiektywne, ponieważ patrzy tylko ze swojej perspektywy – perspektywy dziecka.

Jeśli powie, że wychowawca wszystkiego im zabrania, to pewnie będzie chodziło, że zabrania im samym wchodzić do wody, że zabrania im chodzić bez czapek i jeść tony słodyczy itp. Zawsze najpierw omówcie Państwo sytuację z wychowawcą, czy kierownikiem, a dopiero później działajcie. Nie zamieniajcie kolejności, bo pokażecie Waszemu dziecku, że może nie słuchać dorosłych, a to się może źle skończyć. Jeśli Państwo będziecie mieć szacunek i zaufanie do kadry koloni / obozu, to dziecko tym bardziej.

Kadra

Nasza kadra od wielu lat jeździ na kolonie / obozy. Doskonale daje sobie radę z każdym uczestnikiem, ale jest jeden warunek, a mianowicie musi być współpraca z Rodzicami. Pamiętajcie o tym, bo to w znacznej mierze zależy od Was, czy Wasze dziecko przeżyje wspaniałe wakacje. Państwo znacie najlepiej swoje dziecko i najprawdopodobniej wiecie, jak częstego kontaktu będzie potrzebowało (dziennego, czy raz podczas wyjazdu), ale jeśli nie jesteście pewni, to porozmawiajcie z nim o tym przed wyjazdem. Wytłumaczcie, że raz dziennie wystarczy jak zadzwonicie, a gdyby cokolwiek złego się działo, to ma wychowawcę. Zapewnijcie je, że wychowawca wszystkim się zajmie. Was przecież nie będzie na miejscu. Zbyt częsty kontakt z dzieckiem nie pozwoli mu się usamodzielnić i dobrze bawić. Może nawet doprowadzić do braku kolegów lub co gorsza wyśmiewania. Jeśli dziecko cały czas będzie wisieć na telefonie zamiast spędzać czas z innymi, to w pewnym momencie zostanie wyizolowane, bo reszta się zgra, a ono pozostanie z telefonem. Może je spotkać też
wyśmianie ze strony koleżanek/kolegów, że nie potrafi poradzić sobie bez Mamy/Taty.

Pamiętajmy, że dzieci inaczej patrzą na takie sytuacje. Postarajcie się Państwo wyeliminować przyczynę, a nie walczyć później ze skutkami. Pamiętajmy: maksymalnie raz dziennie po obiedzie. I cieszcie się Państwo chwilą dla siebie, jeśli ten kontakt będzie mniejszy. Raz do roku możecie bez wyrzutów sumienia spędzić miłe chwile bez Waszych ukochanych dzieci. Mamy nadzieję, że pomogliśmy Państwu odpowiedzieć na pytanie jak często kontaktować się z dzieckiem podczas obozu lub kolonii. Miłego wypoczynku!

Zobacz pozostałe często pojawiające się pytania w zakładce FAQ

You don't have permission to register
Call Now Button