Czego uczą obozy survivalowe i obozy paintballowe?
Obóz survivalowy to wyjątkowy sposób na spędzenie wakacji. Nie polega on na wylegiwaniu się na plaży, a na aktywności zarówno fizycznej jak i psychicznej. Tu się liczy umiejętność współpracy w grupie i solidna dawka motywacji. Podczas takich obozów można nauczyć się przeróżnych technik przetrwania w trudnych i niesprzyjających warunkach terenowych oraz atmosferycznych. Przejdźmy do przykładów zachowań, których możemy się nauczyć i które w przyszłości mogą okazać się przydatne.
Dla kogo one są organizowane obozy paintballowe i obozy survivalowe?
Obozy survivalowe są organizowane z myślą o dzieciach i młodzieży, która szuka wrażeń. Każdy taki wyjazd to kumulacja świetnych gier zabaw, a przede wszystkim praktycznej nauki. Dziecko stanie się zaradniejsze i pozbędzie się tłumionych dotąd oporów. Po pierwsze w grupie raźniej, po drugie dzieci są pod ciągłym okiem profesjonalistów, a po trzecie nauka przez zabawę jest jednym z najefektywniejszych sposobów zdobywania wiedzy. Obozy survivalowe i obozy paintballowe są polecane dla osób rezolutnych i przebojowych. Każda gra, która zostaje zorganizowana przez opiekunów jest dopasowana tak, aby każdy z uczestników był zadowolony.
Techniki przetrwania, których nauczą instruktorzy
- Różne sposoby rozpalania ognia – w zależności od dostępnych surowców oraz terenu
- Budowa schronienia oraz jego kamuflowanie przez przeciwnikiem
- Zdobywanie i uzdatnianie wody do picia
- Sekrety leśnej kuchni (jadalne rośliny i owady)
- Budowa podstawowych narzędzi i broni
- Survivalowe sposoby odkażania ran i przyspieszania ich gojenia
- Poprawne czytanie mapy
- Podstawy alpinistyki
- Poruszanie się w trudnym terenie
Obóz survivalowy i obóz paintballowy to przygoda dla najwytrwalszych
Odnajdą się na nim zarówno chłopcy jak i dziewczęta. Na takim rodzaju obozu na uczestników czekają ekstremalne wyzwania oraz poznawanie technik przetrwania w trudnych warunkach. Dla uczestników jest to pewnego rodzaju szkoła przetrwania. Na obozach survivalowych najlepiej odnajdą się dzieci z lepszą sprawnością fizyczną, umiejętnością współpracy i odpowiednią motywacją. Dzieci na takim obozie muszą być gotowe na podejmowanie ciekawych wyzwań oraz działania zarówno samodzielnie jak i w grupie. Na obozie survivalowym każdy dzień wiąże się z nowymi wyzwaniami! Bądźcie przygotowani, że dzieci na pewno nie wrócą czyste, lecz z ogromem wspomnień, doświadczeń i nowych przyjaźni.
Obozy survivalowe 2025 – kilka słów od instruktora
Swoją przygodę z obozami zaczynałem tak samo jak Wy – przez kilka lat jeździłem na nie jako uczestnik. Od trzech lat jestem wychowawcą i instruktorem na obozie survivalowym w Zamrzenicy, nad zalewem Koronowskim, w sercu Borów Tucholskich. Co Was tam czeka? Przede wszystkim znacznie więcej czasu spędzonego w lesie, niż na ośrodku.
Dla kogo są obozy survivalowe?
Dla każdego – zarówno dla osób spędzających dużo czasu na zewnątrz, jak i dla tych, którzy nigdy w życiu nie byli na spacerze w lesie. Warto jednak zaznaczyć, że dużo czasu będziemy spędzać w terenie i troszkę się przy tym pobrudzimy (mam na myśli dłuuugie marsze, przeprawy przez bagna spływy survivalowe, noclegi w lesie i wiele więcej), więc weźcie pod uwag swoją kondycję fizyczną i wasze podejście do takich form aktywności.
Na obozie dadzą sobie radę zarówno młodsi, jak i starsi, chłopaki i dziewczyny (których na ten obóz przyjeżdża bardzo dużo) – intensywność sposób prowadzenia zajęć dostosowujemy tak, aby każdy dał sobie radę i czerpał z tego przyjemność.
Co robimy na obozach?
- Poznajemy las, uczymy się z nim żyć, poruszać się po nim – przetrwać w nim.
- nauczycie się nawigować za pomocą mapy i kompasu (również i bez nich),
- poznacie jadalne i niejadalne rośliny, zbudujecie swoje własne szałasy, rozpalicie ogniska i nauczycie się gotować na nich różne pyszne potrawy;
- będziecie pokonywali teren, który wcześniej mógł się dla was wydawać nie do przebycia
a to nawet nie połowa czekających na Was atrakcji.
Głównym celem naszego obozu jest przede wszystkim dobra zabawa – a przy okazji nauka nowych, przydatnych dla Was rzeczy. Spędzimy w lesie co najmniej trzy noce – każda z nich będzie troszkę inna i nieco dla Was trudniejsza. Ostatnia z nich, pod koniec obozu, będzie sprawdzianem Waszych umiejętności i charakteru.
Poza zajęciami typowo survivalowymi czekają Was też spływy kajakowe, zajęcia sportowe, strzelectwo, kąpiele w jeziorze, wycieczki rowerowe, gry paintballowe, zajęcia na parku linowym, gry terenowe i wszystko inne, na co starczy Wam wyobraźni i nam, wychowawcom – siły i możliwości.
Co warto ze sobą zabrać?
- wygodne buty na każdą pogodę – od upałów po ulewy,
- odzież, której nie boicie się pobrudzić (warto pomyśleć o ubraniach w kamuflażu), kurtkę przeciwdeszczową,
- zapas koszulek i bielizny – zawsze zużywają się szybciej niż myślicie,
- śpiwór i karimatę – minimum, żeby przetrwać noc w lesie (dobrym pomysłem może być też np. hamak),
- latarkę, mały scyzoryk, nożyk czy multitool,
- mały lub średni plecak,
- i najważniejsze: DOBRY HUMOR I POZYTYWNĄ ENERGIĘ.
Mam nadzieję, że zobaczymy się w te wakacje! – Konrad